U oblasti prevencije vršnjačkog i parterskog nasilja među mladima u Boru, UG ,,KOKORO“-Bor realizuje projekat ,,Znanjem do promene“ kojim se razvija mreža obučenikh timova volontera za dugoročnu podršku prevenciji različitih oblika nasilničkog ponašanja, izgradnji vrednosnih stavova i promociji nenasilja. Projekat doprinosi pozitivnom razvoju mladih i stvaranju podsticajnog okruženja za kvalitetne partnerske veze/odnose mladih u Boru.
Obučeni mladi četiri dana za Vršnjačku medijaciju, predstavnici srednjih škola i školskog internata na transformaciji sukoba/konflikata konstruktivnim dijalogom, multiplicirati usvojena znanja i veštine vrnjačkim grupama u svojim školama, školskom internatu i servisu usluge u zajednici kao i sesije medijacije. Obučeni tri dana za Vršnjačku prevenciju nasilja u partnerskim vezama/odnosima mladih, realizovaće radioničarski znanja i veštine kroz 5 modula na usvajanju naučno zasnovanih znanja i vrednosti nenasilja na teme:
- Intimna partnerska veza i rodni stereotipi
- Rodna očekivanja, stereotipi i ravnopravnost u vezama mladih;
- Zloupotreba moći i nasilje;
- O nasilju i vrstama nasilja i
- Psihološkom nasilju.
Teme su zznačajne mladima kao u svojim vezama tako i ubudućim izborima partnera. Polaznici će unaprediti lične, emocionalne i socijalne kapacitete, informisati i senzibilisati o osnovnim uzrocima i fenomenologiji nasilja, kao i funkcionalnim, kvalitetnim emocionalnim partnerskim vezama/odnosima i rodnoj ravnopravnosti.
Volonteri će radiomičarski multiplicirati znanja i veštine u paru za prepoznavanje ranih znakova nasilničkog ponašanja načina zaštite u partnerskim vezama/odnosima. Radionice će realizovati u školama i školskom internatu po inovativnom modelu participacije, kroz 5 modula 10 radionica sa po 60 min. do 15 na grupi i nastavitipo završetkuprojekta.
Na održavanju standarda, tokom aktivnosti imaće supervizijsku podršku trenera, a mladima distribuirati štampani informativno-edukativni materijal u projektu.
Takođe, u okviru projekta, realizovaće se i dve tematske radionice sa:
Tematska radionica multidisciplinarnog/međusektorskog tima za integrativni pristup prevenciji nasilja u školi, 16 predstavnika kojima će se obuhvatiti: pedagoško-psihološke službe srednjih škola, prosvetni inspektor, vaspitači školskog internata, školski policajac, savetovalište za mlade i Centar za socijalni rad na saradnji u prevenciji nasilja u školi jačanjem multisektorske saradnje i efikasne upotrebe resursa u zajednici; Razvoj podsticajnog okruženja za nenasilje i pozitivan razvoj mladih.
Tokom 7 sati, informisaće se o tematskim celinama školske medijacije za koju su obučeni vršnj. medijatori (prednostima, principima, aktivnom slušanju, koracima medijacije, sporazumu i integrtivnom pristupu sektora. Učesnici će širiti informacije, favorizovati i afirmisati toleranciju, konstruktivni dijalog i aktivizam mladih na razvijanju prijatne, sigurne i poželjne školske sredine; Identifikovati i povezivati učenike u problem situacijama sa vršnj.medijatorima i obezbediti ,,Medijacijski kutak“ za odvijanje direktnih sesija medijacije. Takođe, modulima sadržaja prevencije nasilja u intimnim partnerskim vezama mladih i značaju za mlade; Ranom prepoznavanju nasilničkog ponašanja u emotivnim vezama, izboru partnera i kvalitetnim partnerskim odnosima/vezama i učesnicima uručiti štampani materijal u projektu.
Tematska radionica sa školskim timom zaštite od nasilja i školskog internata prezentovaće se mogućnosti i prednosti primene školske medijacije – ispravljanja greške umesto kazne; Sticanja uvida u problem na povećanju odgovornosti, korekciji ponašanja i nastavljanja dalje umesto prekida odnosa i negativnih emocija koje mogu eskalirati u nasilje, isključenja i /ili promeni škole…
Prezentovati svrhu aktivnosti obučenih timova prevencije nasilja u intimnim partnerskim vezama mladih kao metod prevencije partnerskog nasilja koji osposobljava mlade za savremenu primenu preventivnog programa, smanjenja stope nasilja u intimnim partnerskim odnosima. Inovativni model značajan i za budućnost – prevenciju izbora i ulaska u disfunkcionalne veze a kasnije nasilje u porodici.
„Ovaj projekat podržan je od strane Kabineta ministarke bez portfelja zadužene za koordinaciju aktivnosti u oblasti rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama i ekonomskog i političkog osnaživanja žena. Mišljenje koje je izneto u ovoj publikaciji/članku/studiji/radu je mišljenje autora i ne predstavlja nužno i mišljenje Kabineta.“
U okviru projekta izrađeni su sledeći materijali: